Нівелір — це вимірювальний інструмент, який асоціюється, насамперед, із геодезичними дослідженнями. Коли ви проходите повз будівельний майданчик або дороги, що будується, і бачите професіоналів, які дивляться на пристрій, схожий на камеру, встановлену на штативі, ймовірно, це геодезисти професійного рівня.
Однак його використання виходить за межі строго геодезичної професійної роботи при будівництві та реконструкції доріг загального користування. Знання про те, як працювати з нівеліром, стануть у нагоді і професіоналам інших сфер, і навіть майстрам-аматорам, адже як лазерні, так і оптичні нівеліри знадобляться при різних будівельних, садових та ремонтних роботах.
Як працює нівелір і як він улаштований?
Нівелір виступає як вимірювальний прилад для визначення рівня та схилу, тому його використання в деякому сенсі еквівалентне використанню звичайного рівня в інших роботах. Самі пристрої не надто великі — коли вони встановлені на триногому штативі, потрібно підійти ближче, щоб розглянути їхню конструкцію. Про нього складно сказати щось універсальне, адже корпуси та деталі різняться залежно від виробника та серії.
Щоб знати, як працює нівелір, необхідно знати два основні методи вимірювання:
- Геодезисти вважають за краще використовувати абсолютну висоту (над рівнем моря) – встановлюється орієнтир (відправна точка для інших вимірів на даній території).
- Будівельники схиляються до відносної висоті та встановлюють нульову точку конструкції, а отже, і важливий орієнтир для решти простору, в якому вони працюють.
Вже згадана різноманітна конструкція окремих моделей обумовлена також розподілом на оптичні та лазерні нівеліри, які зі зрозумілих причин оснащені різними компонентами.
Для комфортного та точного використання рівня використовується нівелірна рейка – спеціальна конструкція (як правило, алюмінієва, телескопічно встановлена). Її правильне встановлення вимагає використання підставки, що забезпечує користувачеві реальне вертикальне положення.
Приклади застосування
Нівеліри затребувані в таких роботах, як точне вирівнювання фундаментів та стель, зведення прямих стін – повністю перпендикулярно до стелі, модернізації під’їзних та приватних доріг. Крім того, вони застосовуються для вирівнювання присадибних територій, автостоянок, під’їзних шляхів, при заміні та ремонті трубопроводів та установок, а також для визначення оптимального ухилу для дренажу.